خرما کلوته (کلیته)

خرما کلیته یا خرما کلوته به عنوان یکی از متداول ترین و مرسوم ترین خرماهای ایران می باشد که در کشورهای همسایه خلیج فارس و البته در بسیاری از کشورهای اروپایی هم طرفدار زیاد دارد و از ارقام خرما صادراتی ایران شناخته می شود.
خرما کلیته در بسیاری از مناطق خرما خیز ایران کشت می شود ولی عمدتا این خرما را خاصه منطقه جیرفت استان کرمان می دانند. در اصل باید اینگونه گفت که خرما کلیته جیرفت کرمان بهترین نمونه خرما کلیته در ایران است. این خرما در مرحله خارک به شکل قرمز رنگ دیده می شود و در زمان رسیدن به قهوه ای سوخته و یا بسیار تیره می گراید.

خرما کلیته ظاهری حدودا شبیه به خرما مضافتی دارد با این تفاوت که کمی بافت سفت تری دارد. به غیر از جیرفت خرما منطقه عنبر آباد نیز کیفیت مناسبی دارد و از خرماهای کلیته درجه یک محسوب می شود.
در شهرهای جنوبی ایران نیز خرما کلیته به خوبی برداشت می شود و تعداد زیادی از زمین های زیر کشت این شهرها نیز از خرما کلوته هستند. البته اگر در شهرهای جنوبی این خرما را با نام های دیگر مانند خرما کلوته و یا کریته نام بردند اصلا تعجب نکنید.
نخل خرما کلیته از گونه نخل های بلند است و در استان کرمان و بخصوص منطقه جیرفت نخلستان های آن زیاد هستند و خوشبختانه خرما کلیته این مناطق به قدری با کیفیت است که توانسته به خوبی در بین مردم داخلی و خارجی خود را معرفی و از پر فروش ترین گونه های خرما ایران به حساب بیاید.

خرما کلیته گوشتی نرم دارد و به راحتی در دهان جویده می شود. این خرما از گونه های خرمای نیمه مرطوب حساب می شود و شیره نسبتا متوسطی دارد.
قد این خرما حدود 2.5 تا 3.5 سانتی متر متفاوت است که بسته به محل برداشت قد خرما متفاوت است. بصورت کلی رطوبت خرما کلیته را بین 22 تا 14 درصد متغیر می دانند که باز هم این موضوع به شرایط آب و هوایی محل کشت و زمان برداشت و کیفیت خرما کلیته وابسته است.
طعم خرما کلیته بسیار عالی است و به همین دلیل در بین مردم شهرت خوبی دارد. این خرما به همراه خرما به همراه خرما مضافتی در ماه مبارک رمضان بیشترین فروش را تجربه می کند. به همین دلیل قیمت آن در ماه مبارک رمضان کمی بالاتر از دیگر فصول سال می باشد.
بافت نرم و ترد گوشت این خرما باعث شده است که به راحتی بتوان از این خرما به عنوان یک میان وعده مغذی نام برد. چرا که نه تنها گوشت مناسبی دارد بلکه به اندازه ای مواد معدنی و ویتامین دارد که به عنوان یکی از غنی ترین خرما ها شناخته شده است.

خرما کلیته از خرماهای میان رس است . از اوایل شهریور تا اواخر شهریور را زمان برداشت و یا رسیدن این خرما می دانند. خرما کلیته که از درشت ترین خرما های ایران هم هست دارای هسته ای سخت است که میزان چسبندگی آن به گوشت خیلی زیاد نیست. کلاهک میوه البته معمولا از هسته جدا می شود.
امروزه خرما کلیته در بسیاری از شهرهای ایران در بسته بندی های متفاوت فروخته می شود و در کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی از کشورهای اروپایی و امریکایی نیز از مشتریان این خرما حساب می شوند.
خرما کلیته دارای طبعی بسیار گرم است و به همین دلیل برای افرادی که دارای طبع سرد هستند بسیار مناسب است. این خرما از ارزشمند ترین خرماهای ایران از نظر اقتصادی و تجاری است و به عنوان یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی ایران هم شناخته می شود.
تنوع خرما کلیته زیاد است بصورتی که در اغلب مناطق خرما خیز ایران نخلستان های خرما کلیته دیده می شود و در هر منطقه تقریبا گونه های این خرما کمی متفاوت هستند که این تفاوت به دلیل شکل و اندازه این خرما می باشد.

نخل خرما کلیته از زمان کاشت تا زمان بار دهی چیزی حدود 7 تا 10 سال نیاز به زمان دارد.
خرما کلیته را بصورت های مختلفی مصرف می کنند که بعد از شستشو این خرما از آن برای مصرف به عنوان میان وعده، پیش غذا و یا با جدا کردن هسته آن و آماده کردن خرما به شکل های مختلف مانند خرما بریده بریده شده و یا قطعه قطعه شده و یا خرما خمیر شده در بسیاری از کیک ها و خوراکی ها از آن استفاده می شود. از شیره این خرما نیز برای تولید انواع نوشیدنی و الکل صنعتی استفاده می شود و کاملا خرما مفیدی است.
به دلیل نیمه مرطوب بودن خرما کلیته توصیه می شود این خرما در دماهای خنک بعد از برداشت انبارش شود. بهترین دما برای نگهداری خرما کلیته دمای پایین تر از 5 درجه سانتی گراد می باشد و بهتر است این خرما در محیط های استرلیزه و کاملا بهداشتی نگهداری و بعد از شستشو و خشک شدن بسته بندی شود و این محیط نباید محیطی مرطوب باشد.
خرما کلیته بصورت رطب و نیمه خشک به فروش می رسد . این خرما بعد از اینکه سورت و شستشو شد در بسته بندی های متفاوت بسته بندی شده و به فروش می رسد.

در حال حاضر شرکت تاج گستر کیان خرما کلوته را با برندهای شنو Sheno ، تاج Taj ، تاج کیان Taj Kiyan ، گلدن رانت Golde Rane ، افسانه عرب ، گلدن پالم Golden Palm و… بر اساس سفارش و سلیقه مشتری به کشورهای منطقه آسیای میانه، غربی و خاورمیانه صادر می کند.

ارزش غذایی 100 گرما خرما

میزان کالری:
282 کیلو کالری