اطلاعات گمرکی، پرسش و پاسخ

واردکننده به چه کسی گفته می‌شود؟

واردکننده کالا شخص حقیقی یا حقوقی می‌باشد که با اطلاع از مقررات تجارت کشور خود و کشور فروشنده نسبت به ورود کالا اقدام می‌نماید، برای واردکنندگان داشتن کارت بازرگانی،‌ کد اقتصادی و چنانچه واحد تولیدی باشد، داشتن پروانه بهره برداری یا پروانه تولید الزامی است.

به چه کالاهایی تجاری می گویند؟‌

کالاهایی که به تشخیص گمرک برای فروش وارد یا صادر می‌گردد، اعم از اینکه به همان شکل یا پس از انجام عملیات تولیدی، تفکیک و بسته‌بندی به فروش برسد تجاری تلقی خواهد شد.

کارت بازرگانی چیست و توسط چه مرجعی صادر می‌شود؟

کارت بازرگانی سندی است که به موجب آن می‌توان اقدام به صادرات و واردات کالا نمود و توسط شعب اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران به نام متقاضیان اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی صادر می‌شود.

در چه مواردی نیاز به ارایه کارت بازرگانی نیست؟

1- شرکت‌های تعاونی مرزنشینان

2- ملوانان ایرانی

3- پیله‌وران در صورت اخذ کارت پیله‌وری و مجوز ورود از اداره بازرگانی شهر یا استان مربوطه

4- کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور در صورت داشتن کارنامه شغل از وزارت کار و امور اجتماعی

5- کالاهایی که ورود آنها به تشخیص گمرک برای فروش نمی‌باشد

6- کالاهای مسافری

7- کالاهای هدیه و سوغات که از طریق پست وارد میگردد

ارزیابی کالای صادراتی در محل انبار یا کارخانه تحت چه شرایطی صورت می‌گیرد؟

با توجه به سیاست گمرک ایران در جهت ارایه خدماتی که منجر به کاهش هزینه‌های صادرات، کاهش زمان صدور و ایجاد شفافیت در روند تشریفات ارزیابی می‌شود، بنابراین ارزیابی کالا در محل انبار و کارخانه از اکثر صادرکنندگان پذیرفته می‌شود ولی مشروط بر اینکه کالای متقاضی یک کامیون یا کانتینر کامل بوده تا بتوان پس از ارزیابی و بارگیری در محل پلمپ نموده تا راهی مرز خروج شود.

آیا کالاهای برگشتی (صادرات برگشتی) مشمول پرداخت حقوق ورودی یا مبالغی دیگر می‌گردد؟

در صورتی که کالایی هنگام صادرات از جایزه صادراتی یا استرداد حقوق ورودی استفاده نکرده و عینا به همان شکل صادراتی برگشت شده باشد از پرداخت حقوق ورودی معاف می‌باشد.

کالاهای ممنوع الورود کدام است؟

کالاهایی هستند که ورود آنها به موجب قوانین خاص و تصویب مجلس شورای اسلامی و یا در چارچوب قانون شرع مقدس اسلام منع گردیده باشد.

روش های خرید کالا چیست؟

روشهای خرید کالا براساس اینکوترمز 1990 به شرح زیر می باشد: تحویل کالا در محل کار: EXW=EX Works تحویل کالا روی عرشه کشتی یا روی کامیون: FOB = FREE ON BOARD تحویل کالا کنار کشتی: FAS = FREE ALONGSIDE SHIP به صورت تحویل در محل مقرر به محل کننده: FCA = FREE CARRIER قیمت کالا و کرایه تا بندرمقصد: CFR = COST AND FREIGHT قیمت کالا و کرایه و بیمه تا بندرمقصد: CIF = COST, INSURANCE AND FREIGHT پرداخت کرایه حمل کالا تا مقصد: CPT = CARRIAGE PAID TO تحویل کالا در مرز: DAF = DELIVERED AT FRONTIER تحویل کالا روی عرشه کشتی در بندرمقصد: DES = DELIVERED EX SHIP تحویل کالا روی اسکله در بندر مقصد: DEQ = DELIVERED EX QUAY تحویل کالا در محل مقرر در مقصد بدون ترخیص و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی: DDU = DELIVERED DUTY UNPAID تحویل کالا در محل مقرر در مقصد با ترخیص و پرداخت حقوق وعوارض گمرکی: DDP = DELIVERED DUTY PAID

مراحل ثبت سفارش جهت واردات کالا چیست؟

1- آگاهی از تعرفه کالای مورد ثبت سفارش

2- اخذ پروفرما از فروشنده کالا

3- مراجعه به معاونت بازرگانی خارجی جهت تکمیل فرم ثبت سفارش

4- اخذ مجوز ورود کالا طبق جدول مقررات صادرات و واردات از سازمان‌های ذیربط

5- مراجعه به شرکت بیمه و اخذ بیمه‌نامه

6- اقدام به ثبت سفارش در بانک واسطه معامله به منظور ثبت سفارش کالا

حق ثبت سفارش چیست؟

حق ثبت سفارش عبارت از میزان و مبلغی است که به موجب قانون و بودجه هرسال تعیین می‌گردد و به بعضی کالاهای وارده به کشور اعم از اینکه از طریق سیستم بانکی یا خارج از سیستم بانکی سفارش گردیده باشند تعلق می‌گیرد که از مبلغ CIF (فوب + کرایه و بیمه‌نامه) وصول می‌شود.

چه کالاهایی از پرداخت حق ثبت سفارش معاف هستند؟

  1. کالاهای مسافری، کالاهایی هدیه و سوغات وارده از طریق پست
  2. کالاهای اساسی شامل (گندم، قند، شکر، چای، روغن نباتی، برنج، گوشت قرمز، شیره کود و سم و بذر، واکسن، سموم دامی) اعم از یارانه و غیریارانه ای
  3. کاغذ و کالاهای وارداتی مربوط به طرح‌های بیع متقابل و سرمایه گذاری خارجی
  4. خرید خارجی بخش فرهنگ از جمله صدا و سیما

واردات کالا به چند منظور صورت می‌پذیرد؟

الف) ورود قطعی

ب)‌ ورود موقت

ج) مرجوعی

واردات قطعی چیست ؟

واردات قطعی کالاهایی هستند که برای مصرف یا فروش سفارش شده و به کشور وارد و با انجام تشریفات قطعی گمرکی ترخیص می‌شوند.

انواع واردات عبارتند از:

1- واردات در مقابل صادرات (ارز صادرات غیرنفتی)

صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی مجاز خواهند بود در مقابل صادرات کالاهای خود، کالاهای قابل ورودی که از طرف وزارت بازرگانی یا ستاد پشتیبانی برنامه تنظیم بازار اعلام می‌گردد را وارد نمایند و یا اینکه از محل صادرات دیگران با استفاده از واریز نامه صادراتی اقدام به ورود کالاهای اعلام شده مذکور بنمایند.

2- واردات به صورت گشایش اعتبار (ارزی)

اینگونه واردات بصورت اعتبارات اسنادی یا بروات اسنادی از طریق بانک گشایش کننده اعتبار انجام می‌گیرد.

3- واردات به صورت بدون انتقال ارز

واردات قطعی کالا بصورت بدون انتقال ارز شامل آن قسمت از واردات می باشد که خارج از سیستم بانکی عمل می‌شود و بابت ورود کالا هیچگونه ارزی از کشور خارج نمی‌گردد و علاوه بر مفاد ماده 38 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات شامل فهرستی که از سوی وزارت بازرگانی منتشره شده می‌باشد.

4- واردات از مناطق آزاد تجاری صنعتی

صاحبان کالای وارد شده به منطقه آزاد می‌توانند تمام یا قسمتی از کالای خود را به منظور ورود قطعی یا ورود موقت به داخل کشور به گمرک اظهار و با انجام تشریفات و مقررات مربوطه ترخیص نماید. کلیه کالاهایی که برای تولید یا ارایه خدمات مورد نظر از خارج به منطقه وارد می‌شود از پرداخت سود بازرگانی معاف است.

5- واردات مبادلات مرزی (تعاونی‌های مرزنشینان)

اهالی کلیه بخش‌های مرزی استان‌های کشور (به غیر از گیلان و مازندران) مجاز خواهند بود تا بخشی از مایحتاج خود را از کشور همجوار استان خود تأمین نمایند و برای این منظور اقدام به صدور کالا به کشور مذکور می‌نمایند. کالاهای وارده نیاز به مجوز ندارند ولی در هر مورد رعایت مقررات مربوط به بهداشت و استاندارد اجباری می‌باشد.

6- واردات مبادلات پیله‌وری

مبادلات مرزی به سوداگران و پیله‌وران نقاط مرزی استان‌های کشور اختصاص دارد که تحت شرایطی با کارت پیله‌وری که توسط ادارات بازرگانی با احراز شرایط مخصوص به خود صادر می‌شود. طبق آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات از محل فهرستی که توسط وزارت بازرگانی اعلام می‌گردد اقدام به ورود و صدور کالا می‌نمایند. در ابتدا به کشور مقابل استان خود کالا صادر و برابر ارزش آن اقدام به ثبت سفارش کالا می‌نمایند.

7- واردات از بازارچه‌های مرزی

بازارچه‌های مرزی محوطه‌ای است محصور واقع در نقطه صفر مرزی در جوار گمرکات مجاز به انجام تشریفات ترخیص کالا، یا مکان‌هایی که طبق تفاهم نامه‌های منعقد شده بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همجوار تعیین می‌شود و اهالی دوطرف مرز می‌توانند تولیدات و محصولات کشور خود را با رعایت مقررات صادرات و واردات برای داد و ستد در این بازارچه‌ها عرضه کنند.

8- واردات کالا از طریق پست

ورود موقت چیست؟

ورود موقت رویه گمرکی است که به موجب آن می‌توان کالای خاصی را برای منظور خاصی در مدت معین وارد کشور و سپس خارج کرد. ورود کالاهای مجاز و مشروط و غیرمجاز با موافقت گمرک ایران و ورود کالاهای ممنوع الورود موکول به مصوبه هیئت دولت می‌باشد.

ورود موقت به منظورهای ذیل انجام می‌پذیرد:‌

1- ورود موقت مواد اولیه

2- ورود موقت کالای خارجی برای شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی

3- ورود موقت کالا برای تکمیل و تعمیر

4- ورود موقت دستگاه‌های فیلمبرداری و عکسبرداری هوایی و مطالعات علمی یا فنی و غیره

5- ورود موقت وسایط نقلیه

6- ورود موقت دام که به منظور تعلیف موقتا وارد کشور می‌شود

7- ورود موقت محفظه‌ای مخصوص حمل کالا (کانتینر)

8- ورود موقت کالاهایی که طبق کنوانسیون گمرکی به صورت موقت وارد می‌شوند

اسناد و ضمایم اظهارنامه کدام است؟

1- قبض انبار

2-ترخیصیه

3- بارنامه حمل

4- عدل‌بندی

5- بیمه‌نامه

6- گواهی مبدا

7- گواهی وزن

8- گواهی آنالیز حسب مورد

9- گواهی بازرسی

10- فاکتور

11- پروفرما

12- گواهینامه بهداشت

13- گواهینامه استاندارد

14- فتوکپی کارت بازرگانی

15- فتوکپی کد اقتصادی

16- فتوکپی پروانه بهره‌برداری

17- فتوکپی کارت حق العملکاری (برای حق العملکار)

18- مجوزهای ورود

19- اعلامیه فروش ارز

21- کاتالوگ،‌ بروشور

حمل یکسره چیست؟

حمل یکسره عبارت است از انتقال کالای گمرک نشده از گمرک مرز ورودی به گمرک مقصد بارنامه حمل در داخل کشور بدون تخلیه از وسیله حمل، تشریفات حمل یکسره غیرقطعی است.

کالاهای انتقالی کدامند؟

کالاهای انتقالی عبارت است ازکالاهایی که از لنگرگاهها یا بندرها یا فرودگاه‌های کشور از یک کشتی به کشتی دیگر،‌ از یک هواپیما به هواپیمای دیگر انتقال داده می‌شود.

سند ترخیص چیست؟

سند ترخیص سندی است که به موجب آن بتوان کالا از از گمرک خارج نمود مانند پروانه گمرکی برای کالاهای تجاری و پته برای کالاهای غیرتجاری.

کالای متروکه چیست؟

کالای متروکه کالایی است که صاحب آن به هر دلیل جهت ترخیص آن به گمرک مراجعه نکرده باشد و یا اگر مراجعه نموده در ارایه اسناد یا مدارکی که لازم است تاخیر کرده باشد و یا به علت عدم ارایه مجوزهای خاص مورد نیاز کالا متروکه شده باشد. در فرودگاه‌های کشور پس از دو ماه و در سایر اماکن گمرکی پس از چهار ماه توقف از تاریخ صدور اولین قبض انبار کالا متروکه می‌گردد. بعد از این مدت با موافقت گمرک تا چهار ماه دیگر (در گمرکات زمینی و دریایی) و تا 2 ماه دیگر در گمرکات فرودگاهی قابل تمدید است.

کالاهای مجاز کدامند؟

کالاهای مجاز عبارتند از کالاهایی که برای ورود آنها نیاز به انجام شرط نباشد.

کالاهای مشروط چیست؟

کالاهای مشروط کالاهایی هستند که ورود آنها نیاز به انجام شرط شده باشد که ستون جدول مقررات صادرات و واردات سالانه یا مندرجات یادداشت‌های فصل تعرفه پیش بینی می‌گردد.

مرور زمان در گمرک چیست؟

مرور زمان در گمرک عبارت است از اینکه چنانچه در اثر اشتباه محاسبه و غیره چه از طرف گمرک و چه از طرف صاحب کالا مبالغی کمتر یا بیشتر دریافت و یا پرداخت شده باشد هر دو طرف در مدت هشت ماه می توانند نسبت به مطالبه کسر دریافتی از طرف گمرک و یا مطالبه اضافه پرداختی اقدام نمایند. مبدا مرور زمان تاریخ صدور سند ترخیص است.

آیا جهت واردات کالا به جز ثبت سفارش باید مجوزهای دیگری نیز اخذ شود؟

چنانچه در جداول ضمیمه مقررات صادرات و واردات ورود کالا مشروط به اخذ مجوز به جز مجوز وزارت بازرگانی باشد، باید علاوه بر ثبت سفارش مجوزهای مقرر لازم نیز اخذ گردد. در غیراینصورت چنانچه ورود کالا صرفا منوط به مجوز وزارت بازرگانی باشد ثبت سفارش کفایت می کند. ضمن اینکه اگر نیاز به مجوزهای قانونی نیز باشد باید اخذ و ارایه گردد.

آیا مجوزهای ورود باید به هنگام ثبت سفارش اخذ و ارائه گردند؟

مجوزها به دو صورت قابل ارائه می باشد: الف – در زمان ثبت سفارش مجوزهای مربوطه اخذ و به وزارت بازرگانی ارائه و فرم ثبت سفارش ممهور به مهر وزارتخانه های ذیربط می گردد و وزارت بازرگانی براساس مجوزهای مربوطه ثبت سفارش را صادر می نماید. ب – درزمان ثبت سفارش مجوزهای لازم به وزارت بازرگانی ارائه نمی گردد ،‌لیکن به هنگام ترخیص باید این مجوزهای به گمرک ارائه گردد.

برای واردات کالا به صورت موقت چه نوع تضمینی اخذ می‌شود؟

در حال حاضر برای ورود کالا به صورت موقت موضوع ماده 12 قانون مقررات صادرات و واردات،‌ ضمانتنامه بانکی و سفته معتبر به عنوان تضمین ایفای تعهدات اخذ می‌گردد.

ملاک ارزش‌گذاری کالاهای مستعمل چیست؟

بر مبنای قیمت کالای نو مشابه قیمت‌گذاری می‌شود.

قوانین واردات خودرو چیست؟

مقررات مربوط به ورود موقت خودرو (به استناد ماده 139) مسافران خروجی و سیاحان یا ایرانیان مقیم خارج از کشور که با وسایط نقلیه شخصی خود وارد کشور می‌شوند هر گاه برای وسیله مزبور جواز عبور (کارنه دوپاساژ یا تریپتیک یا دیپتیک) از کانون‌های جهانگردی ملحق به قراردادگمرکی ورود موقت وسایط نقلیه شخصی سال 1954 منعقده درنیویورک در دست داشته و به گمرک ورودی ارایه دهند می‌توانند تا سه ماه با توجه به مدت اعتبار کارنه بدون الزام به تسلیم اظهارنامه یا تادیه وجه الضمانی به گمرک از وسیله نقلیه خود درکشور استفاده نمایند و یا در مدت مزبور چندین بار با وسیله نقلیه خود از راه‌ها ی مجاز وارد و خارج شوند. ضمنا واردکننده خودرو شخصی مذکور اعم از صاحب دفترچه و یا وکیل قانونی او که مجاز به استفاده از خودرو می‌باشد بایستی دارای شرایط لازم به شرح ذیل باشد: 1ـ بر اساس تبصره 2 ذیل ماده مرقوم ایرانیان مقیم خارج از کشور به شرطی می‌توانند از مقررات این ماده استفاده نمایند که قبل از ورود به ایران اقلا شش ماه متوالی در خارج اقامت داشته باشند. 2ـ خارجیان به شرطی مجاز به ورود خودرو می‌باشند که مقیم ایران نبوده. به صورت مسافر وارد کشور شوند که در این صورت مدت مجاز توقف خودرو در داخل کشور حداکثر به میزان ویزای آنان تعیین می‌شود. توجه: چنانچه خودروی وارده فاقد کارنه دو پاساژ صادره از کلوپ اتومبیلرانی کشور مبدا باشد صاحب خودرو می‌تواند با تودیع سپرده یا ضمانتنامه بانکی و یا تضمین بیمه ای از گمرک درخواست صدور پروانه ورود موقت نماید که در صورت واجد شرط بودن برای خودرو پروانه ورود موقت به مدت حداکثر سه ماه صادر خواهد شد. واردات خودرو الف: مراحل کلی واردات خودرو (سبک، سنگین و راهسازی) 1ـ ارایه پروفرما به وزارت بازرگانی و انجام ثبت سفارش 2ـ انجام امور بانکی (درصورت نیاز) 3ـ ورود خودرو به گمرکات مجاز به ترخیص و اخذ مجوزهای قانونی 4 ـ ترخیص خودرو ب ) آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو که با توجه به مصوبه 18758/ ت 28817 هـ مورخ 10/4/82 هیات محترم وزیران رعایت آن الزامی است. 1 ـ واردات انواع خودرو و ماشین‌آلات راهسازی (به استثنای مواردی که به تصویب هیئت وزیران می رسد) منوط به داشتن نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش در ایران می‌باشد. 2ـ شرکت‌های واردکننده خودرو باید هنگام ثبت سفارش متعهد گردند که ضوابط خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی و همچنین الزامات بندهای (3) و (4) و (5) زیر را رعایت نمایند. 3ـ خودروهای وارداتی از نظر آلایندگی‌های محیط زیست باید با استانداردهای مورد تصویب هیئت وزیران و شورای عالی حفاظت محیط زیست انطباق داشته باشد. مسولیت نظارت بر این امر به عهده سازمان حفاظت محیط زیست خواهد بود. 4 ـ خودروهای وارداتی از نظر استانداردهای ایمنی و کیفیت باید با استانداردهای اجباری کشور مطابقت داشته و مسولیت نظارت بر آن به عهده موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران می‌باشد. 5 ـ خودروهای وارداتی باید با معیارهای مصرف سوخت مورد تصویب کمیته موضوع ماده (121) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران انطباق داشته باشد. 6 ـ ورود کامیون و اتوبوس و شاسی‌های متحرک نو (کارنکرده) خودروهای سنگین که از سال ساخت آنها کمتر از دو سال سپری شده باشد مجاز است. 7 ـ ورود انواع خودروهای سواری که از تاریخ تولید آنها بیش از یک سال گذشته باشد ممنوع است. 8‌ ـ واردات خودروهای نو (کارنکرده) با قدمت تا دو سال از زمان ساخت، صرفا با کاربری تاکسی و وانت عمومی (پلاک قرمز) بلامانع است. 9‌ـ ورود ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی نو و یا کارکرده که از سال ساخت آنها کمتر از پنج سال سپری شده باشد مجاز است. در مواردی که به تشخیص وزارت صنایع و معادن مشابه ماشین راه‌سازی و معدنی در داخل کشور ساخته شود به ازای هر سال که از سال ساخت گذشته باشد دو واحد به میزان سود بازرگانی آنها اضافه می‌شود. 10 – سود بازرگانی خودروهای (گاز سوز و دو گانه سوز) نود درصد (90%) سود بازرگانی خودروهای بنزینی و دیزلی مشابه تعیین می گردد. ج ) گمرکات مجاز به ترخیص تجاری خودرو (سبک و سنگین) 1 ـ گمرک شهید رجایی بندرعباس 2 ـ گمرک بندر امام خمینی 3 ـ گمرک جنوب تهران د ) گمرکات مجاز به ترخیص ماشین‌آلات راه‌سازی 1 ـ گمرک شهید رجائی بندر عباس 2 ـ گمرک بوشهر 3 ـ گمرک خرمشهر 4 ـ گمرک غرب تهران 5 ـ گمرک ارومیه جدول حقوق ورودی انواع خودروسواری و وانت ردیف شماره تعرفه نوع کالا حقوق ورودی حقوق پایه سود بازرگانی 1 87031000 ـ وسایل نقلیه ای که مخصوصا برای حرکت روی برف ساخته شده‌اند. ـ وسایل نقلیه مخصوص حمل اشخاص در زمین گلف و همانند آنها. 146 ـ سایر وسایل نقلیه دارای موتور پیستونی درونسوز جرقه‌ای ـ احتراقی 2 87032100 ـ با حجم سیلندر تا 2000 سانتی متر مکعب 87032200 ـ با حجم سیلندر 2000 سانتی متر مکعب تا 2400 سانتی متر مکعب 870323 ـ با حجم سیلندر 2400 سانتی متر مکعب تا 3000 سانتی متر مکعب 87032310 ـ با حجم سیلندر 2400 سانتی متر مکعب تا 2800 سانتی متر مکعب 87032320 ـ با حجم سیلندر 2800 سانتی متر مکعب تا 3000 سانتی متر مکعب 87032400 ـ با حجم سیلندر 3000 سانتی متر مکعب و بیشتر ـ سایر وسایل نقلیه دارای موتور پیستونی درونسوز تراکمی ـ اجرایی (دیزلی و نیمه دیزلی) 87033100 ـ با حجم سیلندر تا 2000 سانتی متر مکعب ـ با حجم سیلندر 2000 سانتی متر مکعب تا 2800 سانتی متر مکعب ـ با حجم سیلندر 2000 سانتی متر مکعب تا 2400 سانتی متر مکعب ـ با حجم سیلندر 2400 سانتی متر مکعب تا 2800 سانتی متر مکعب ـ با حجم سیلندر 2800 سانتی متر مکعب تا 3000 سانتی متر مکعب ـ با حجم سیلندر 3000 سانتی متر مکعب و بیشتر

آیا جهت ورود کالا به صورت نمونه نیاز به کارت بازرگانی می‌باشد؟

خیر ورود کالا به صورت نمونه نیاز به ارایه کارت بازرگانی ندارد.

جهت صدور کتاب چه مجوزهایی لازم است؟

صدور کتب که نشر و پخش آنها در کشور ممنوع نباشد،‌ مجاز است و نیاز به اخذ مجوز نمی‌باشد.

آیا می توان ماشین‌آلات مستعمل وارد نمود؟

برای ورود ماشین‌آلات مستعمل،‌ اولا باید برای خط تولیدی باشد، ثانیا نیاز به تایید وزارتخانه تولیدی ذیربط می‌باشد،‌ در غیراین صورت منوط به موافقت کمیسیون موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات می‌باشد.

آیا می توان کالای وارده را در انبار صاحب کالا نگهداری نمود؟

چنانچه انبار موردنظر تحت قرارداد با گمرک ایران بوده باشد و شرایط لازم را نیز داشته باشد مانعی ندارد.

آیا فاکتور ارایه شده از سوی صاحب کالا ملاک ارزش‌گذاری کالا قرار می‌گیرد؟

چنانچه ارزش مندرج در فاکتور مناسب و واقعی تشخیص داده شود (با توجه به سوابق ترخیص کالای مشابه) پذیرفته می‌شود.

آیا جهت بسته‌بندی کالاهای صادراتی می توان کارتن خالی به صورت موقت وارد کرد؟

بله با اخذ مجوز از دفتر صادرات گمرک ایران امکان‌پذیر می‌باشد.

آیا در صورت تسلیم اظهارنامه به گمرک می‌توان درخواست اصلاح آن را نمود؟

صاحب کالا یا نماینده قانونی وی می‌تواند به صورت کتبی درخواست اصلاح اظهارنامه را بنماید،‌ لیکن پذیرش آن از سوی گمرک منوط به آن است که عملیات ارزیابی کالای موضوع اظهارنامه آغاز نشده باشد.

مدت توقف کالا در انبار گمرک چقدر است؟

مدت توقف کالا در انبار یا اماکن گمرکی در مرزهای زمینی 4 ماه است و تا 4 ماه دیگر در صورت درخواست صاحب کالا قابل تمدید می‌باشد و در مرزهای هوایی 2 ماه است و تا 2 ماه دیگر با درخواست ذینفع قابل تمدید خواهد بود.

آیا مدت توقف کالا در مناطق ویژه اقتصادی محدود و مشمول مقررات متروکه می‌شود؟

خیر کالا در مناطق ویژه اقتصادی مشمول مقررات متروکه نخواهد بود.

اسناد مثبته گمرکی چه اسنادی می باشد؟

اسناد مثبته گمرکی عبارتند از پروانه ورود گمرکی،‌ پته مسافری، قبض سپرده که به موجب آن کالا مرخص شده، قبض خرید کالا از گمرک،‌ پته عبور داخلی،‌ پروانه ترانزیت خارجی، پروانه کابوتاژ،‌ پروانه کالای مرجوعی،‌ پروانه ورود موقت و صدور موقت.

اسناد مورد نیاز جهت ترخیص کالا از گمرک چیست؟

تنظیم اظهارنامه با توجه به نوع اظهار از سوی صاحب کالا یا نماینده قانونی وی ،‌اسناد خرید ،‌صورت عدل بندی در صورت تنوع کالا، گواهی مبدأ، بارنامه حمل، برگ حواله یا قبض انبار،‌ ترخیصیه، مجوزهای مقرراتی ،‌مجوزهای قانونی.

مدارک لازم جهت اخذ مجوز ورود موقت؟

پیش فاکتور، کارت بازرگانی معتبر، پروانه بهره برداری و در صورتی که متقاضی بازرگان باشد، ارایه قرار داد با واحد تولیدی مربوطه.

مهلت مقرر جهت ترخیص موقت بعد از اخذ مجوز چقدر است؟

سه ماه پس از تاریخ صدور مجوز بوده و با نظر گمرک ایران قابل تمدید می‌باشد.

میزان مبلغ سپرده یا سفته جهت ترخیص موقت چقدر است؟

میزان اخذ وثیقه حداکثر به میزان یک برابر کل حقوق ورودی می‌باشد.

نوع وثیقه جهت ترخیص مواد اولیه کالای ورود موقت کدام است؟

به تشخیص گمرک و برای واحدهای تولیدی معتبر سفته، برای واحدهای دولتی تعهد و برای واحدهای بازرگانی ضمانتنامه بانکی.

درخصوص تمدید پروانه های ورود موقت بیش از یکسال گذشته ؟

متقاضی بایستی حداقل یک ماه قبل ازتاریخ سررسید مهلت انقضاء یکساله با مراجعه به دفتر امور صادرات ، تکمیل فرم مربوطه وارائه دلایل توجیهی عدم تسویه پروانه ورود موقت،‌ درخواست تمدید نماید که بعد از بررسیهای لازم ، به تشخیص گمرک ایران حداکثر تا یکسال دیگر قابل تمدید می باشد.

کالاهای مرجوعی (اعاده به خارج ازکشور) چیست؟

کالاهای مرجوعی کالاهایی هستند که : 1- بدلیل ممنوعیت و یا غیرمجاز بودن و با عدم تطبیق با مجوزهای مربوطه قابل ترخیص نمی‌باشند. 2- بعنوان ورود موقت قبلا به کشور وارد شده‌اند و در پایان مهلت مربوطه برای اعاده به خارج از کشور اظهار مرجوع می‌شود.

کابوتاژ چیست؟

کابوتاژ عبارت است از حمل کالا از یک نقطه گمرکخانه به نقطه دیگر کشورها از راه دریا و یا رودخانه‌های مرزی.

آیا کالاهای بدون انتقال ارز از پرداخت حق ثبت سفارش معاف می‌باشند؟‌

خیر کالاهای بدون انتقال نیز مشمول پرداخت حق ثبت سفارش می‌شوند لیکن کالاهای بدون انتقال ارز موضوع بند ک تبصره 19 از پرداخت حق ثبت سفارش معاف می‌باشند.

مدت قانونی توقف کالا در مناطق آزاد تجاری یا ویژه اقتصادی چه میزان می‌باشد؟

در مناطق آزاد و یا ویژه اقتصادی محدودیت مدت جهت توقف کالا وجود ندارد.

آیا برای ترخیص کالاهای مختلف وارداتی،‌ می‌توان از روش حمل یکسره استفاده نمود‌؟‌

با تشخیص و نظر گمرک چنانچه اسناد و مدارک اصلی و مجوزهای کالا ارایه و کالا یکنواخت بوده که بر روی وسیله حمل قابل ارزیابی باشد می‌توان بصورت حمل یکسره ترخیص کرد.

آیا صاحب کالاهای وارده جهت اطمینان از مطابقت آن با کالای مورد سفارش می‌تواند قبل از اظهار کالا به گمرک از محموله بازدید نماید؟

به استناد ماده 98 آ.ا.ق.ا.گ و با نظر گمرک می‌تواند نسبت به کنترل کالا قبل از ترخیص با عنوان انوانتر اقدام نماید.

کدام اقلام داخلی را می‌توان صادر کرد؟

صادرات کلیه اقلام (تولید داخلی) به استثنای فهرست موضوع بخشنامه شماره 7904208-17/3/79 وزارت بازرگانی،‌ مجاز و نیاز به اخذ مجوز بازرگانی و سایر سازمان‌ها ندارد.

صادرات از کشور مشمول پرداخت چه مبالغی است؟

صادرات قطعی از کشور از کلیه پرداخت‌ها از قبیل حقوق گمرکی و سود بازرگانی (حقوق ورودی) و عوارض به استثنا هزینه‌های انبارداری، تخلیه و بارگیری معاف می‌باشد.

در حال حاضر صادرات چه نوع کالاهایی مشمول اخذ مجوز سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان می‌گردد؟

عموما کالاهای صادراتی که در تولید آنها از مواد اولیه یارانه‌ای استفاده شده باشد به این مجوزات نیاز دارند.

درخصوص خروج ماشین آلات که جهت تعمیر از کشور خارج میشوند چه میزان سپرده نیاز است؟

برای کالاهای وارداتی خارجی، با اخذ سپرده معادل 1 برابر ارزش کالا صادراتی و اخذ تعهدنامه ارزی مربوطه.

آیا خروج موقت و قطعی خودروهای ایرانی و خارجی نیاز به مجوز دارد؟

خروج موقت و قطعی اتومبیل‌های ایران نیاز به مجور ندارد. خروج موقت اتومبیل‌های خارجی با اخذ تعهد امکان‌پذیر است. در مورد اتومبیل‌های قدیمی نیاز به اخذ مجوز سازمان میراث فرهنگی و اداره کل مقررات صادرات وزارت بازرگانی می‌باشد.

تمدید پروانه های خروج موقت موضوع بند 3 چگونه انجام می‌گیرد؟

پس از خاتمه اعتبار اولیه، گمرک اجرایی می‌تواند به مدت 3 ماه نسبت به تمدید اقدام نماید و تمدید بیش از سه ماه فوق‌الذکر از اختیارات گمرک ایران (دفتر امور صادرات) است.

ارزش نرخ‌های صادراتی چگونه تعیین می‌شود؟

تعیین ارزش کالاهای صادراتی همچنین ارزش افزوده کالای صادراتی به عهده کمیته دایمی نرخ‌گذاری کالاهای صادراتی مستقر در مرکز توسعه صادرات ایران می باشد.

استرداد کالاهای صادراتی موضوع ماده 25 آیین نامه اجرایی ق.م.ص.و و 14 ق.م.ص.و چگونه است؟

استرداد حقوق گمرکی و سود بازرگانی مواد اولیه وارداتی به کار رفته در کالاهای صادراتی وفق ماده 14 ق.م.ص.و و بند الف ماده (113) قانون برنامه سوم توسعه و رعایت آیین نامه اجرایی مربوطه امکان‌پذیر است.

امکان خروج کالای صادراتی که در داخل اظهار شده است که مرز خروج آنها از بازارچه می باشد چگونه است؟

خروج کالاهای صادراتی که در داخل اظهار می‌گردد از طریق بازارچه ها فقط به استناد ماده 210 (ا.ا.ق.ا.گ) امکان‌پذیر می‌باشد.

نحوه عمل گمرک در مرز خروج هنگام تشریفات گمرکی چگونه است؟

نحوه عمل گمرک در مرز خروجی هنگام تشریفات نحوه ارزیابی و خروج کالای صادراتی که در گمرک داخلی اظهار شده باشد،‌ بعد از رسیدن وسیله نقلیه به گمرک مرزی، پس از رؤیت پلمپ وسیله نقلیه توسط ماموران گمرک مرز در صورتیکه پلمپ‌ها دست نخورده باشد اجازه عبور کالا از مرز داده می‌شود. در صورت ظن قوی و یا صدمه خوردن به پلمپ‌ها، گمرک مرز با حضور حامل کالا مورد معاینه و ارزیابی قرار می‌دهد و در صورت مطابقت کامل با پروانه، کالا ترخیص و مراتب با قید تاریخ خروج کالا از مرز و نام وسیله حمل در پشت پروانه گمرکی، پروانه را به حامل مسترد می‌نماید.

چه اقلامی از فرآورده های نفتی نیاز به مجوز دارد؟

به استناد بند ج بخشنامه 851-200 مورخ 25/3/79 وزارت بازرگانی صدور نفت خام و فرآورده‌های پایین دستی تابع مقررات خاص خود می‌باشد.

صادرات اقلام پتروشیمی به مجوز چه ارگانی نیاز دارد؟

صدور کلیه اقلام پتروشیمی نیاز به مجوز دارد. البته صدور 42 قلم کالاهای پتروشیمی توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی بدون مجوز بازرگانی مقدور می‌باشد.

گمرکات مجاز به صدور فرآورده های نفتی کدامند؟

گمرکات مجاز به صدور فراورده های نفتی:‌ جنوب تهران،‌ شهریار، غرب تهران،‌ اصفهان، قزوین، سهلان ، کرمانشاه، مشهد، بندرعباس،‌ سمنان،‌ انزلی، قم،‌ همدان،‌ آبادان.

قوانین صادرات کالاهای همراه مسافر چگونه است؟

در صورتی که کالاهای همراه مسافر جنبه تجاری پیدا نکند و از نوع ممنوع الصدور شرعی و عتیقه نباشد مجاز است.

قوانین مربوط به صدور پسته، زعفران و فرش چیست؟

صدور پسته ، زعفران و فرش دستبافت بصورت تجاری توسط دارندگان کارت بازرگانی معتبر و رعایت مقررات عمومی صادرات و واردات از گمرکات مشخص شده بلامانع است.

مهلت مقرر جهت صادرات کالای تولید شده چقدر است؟

کلا تا سقف دو سال که یک سال از تاریخ ترخیص کالا از گمرک کلیه پروانه‌های ورود موقت مهلت دارند درصورت عدم انجام تعهد صادراتی ظرف یک سال و داشتن دلایل موجه،‌ توسط گمرک ایران تا یک سال دیگر قابل تمدید خواهد بود.

شرایط ورود و ترخیص اتومبیل‌های صادراتی برگشتی چگونه است؟

اتومبیل‌های صادراتی ایرانی که توسط اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور یا دارندگان کارنامه شغلی در خارج وارد می‌گردد در صورتی که تا تاریخ 1/10/1381 صادرگردیده و حداقل 2 سال در خارج از کشور بوده باشد قابل ترخیص خواهد بود. ضمنا میزان عوارض متعلقه بسته به نوع و مدل اتومبیل متفاوت خواهد بود.

آیا صدور گواهی مدلول سند برای پروانه‌های صادراتی مفقود شده امکان‌پذیر می‌باشد؟

مطابق ماده 392 آ.ا.ق.ا.گ تنها به درخواست متقاضی و بیان کاربرد گواهی مدلول سند، گمرک مربوطه گواهی را محدود به کاربرد مورد تقاضا صادر می‌نماید.

آیا صدور مجوز ورود موقت صرفا توسط گمرک ایران صورت می‌پذیرد؟

به استثنا کالاهای خاص همانند پارچه، تخته سه لا و ورق آهن برای بقیه اقلام متقاضی می‌تواند راسا به گمرک اجرایی که قصد ترخیص کالا از آنجا را دارد مراجعه و درخواست صدور مجوز ورود موقت بنماید.

گمرکات مجاز صادراتی جهت صدور کالای ورود موقت شده کدامند؟

به جز صادرات محصولات تولید شده از شکر و پارچه ورود موقت شده که از گمرکات خاصی صورت می‌پذیرد صادرات کالاهای تولید شده از محل مواد اولیه ورود موقت شده از کلیه گمرکات صادراتی و دارای امکانات کافی مجاز می‌باشد.

هنگام خروج کالا از محوطه گمرکی،‌ تا چند درصد کسر یا اضافه وزن کالا مورد قبول گمرک می‌باشد؟

براساس و روش درافت سوروی و اولیج سوروی تا پنج در هزار وزن کسری بلامانع است و کالاهای توزین باسکول نیز با یک درصد تولورانس مورد قبول گمرک می‌باشد.

جواب یا پرسش خود را پیدا نکردید؟

با ما در ارتباط باشید.