زالزالک

زالزالک با نام علمی Crataegus از تیره گل سرخیان میباشد. ایران به عنوان یکی از مهمترین مراکز تنوع گونه های زالزالک مطرح است.

این نوع از میوه ها از قرن ها پیش در پزشکی سنتی مورد استفاده قرار می گرفته است آنها حاوی مواد مغذی مانند آنتوسیانیدین و پروانتوسیانیدین هستند.زالزالک ها دارای آنتی اکسیدانی می باشند که دیواره های عروق خونی را تقویت میکند و اثرات درمانی زیادی دارد. برگ و شکوفه های آن حاوی ترکیباتی هستند که با کلسترول مبارزه میکنند و علائم درد قفسه سینه را کاهش میدهند و این باعث میشود که کمتر در معرض حمله قلبی و بیماری های عروقی قرار بگیرید. زالزالک برای بیمارانی که دچار تنش و اضطراب میباشند نیز عالی میباشد و کمک میکند تا خواب بهتری داشته باشید و از آسیب های کلیوی نیز جلوگیری میکند.

عمده خواص زالزالک به دلیل ترکیبات موجود در آن است. این میوه دارای ویتامین های B و C می باشد. همچنین از دیگر ترکیبات موثر در زالزالک می توان به آنتی اکسیدان هایی مانند آنتوسیانیدین‌، فلاوونوئید و پرو آنتوسیانیدین‌ اشاره کرد. این ترکیبات بدن را از اثرات مخرب مواد شیمیایی، دود سیگار و آلاینده ها در امان نگه می دارد. با فعالیت این آنتی اکسیدان ها گرفتگی عروق و حساسیت رگ های خونی کاهش می یابد در نتیجه سلامت قلب حفظ شده و احتمال بیماری های قلبی نیز کاهش می یابد. گردش خون بهتر انجام شده و ماهیچه های قلب تقویت می شود و از دردهای آنژینی جلوگیری می شود.

ارزش غذایی 100 گرم زالزالک

میزان کالری:
95 کیلو کالری